مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت
۱۳۹۹/۱۲/۱۵
کلیات
عوامل اجتماعي موثر بر سلامت، عامل بيش از 50% ناخوشي ها، بيماريها و مرگ ومير در جهان هستند. بر اساس شواهد موجود، عمده بي عدالتي هاي سلامتي نيز حاصل آثار و تبعات غير متقارن اين عوامل اجتماعي بر سلامت مردم مي باشد.امروزه ديدگاه هاي سلامت، چشم اندازي وسيع تر پيدا كرده و ضرورتاً به عوامل تعيين كننده غير پزشكي سلامت توجه ويژه اي معطوف گشته است. هر يك از اين تعيين كننده ها به خودي خود و يا از طريق تاثير بر يكديگر وضعيت سلامتي را به شدت تحت تاثير قرار ميدهند و سبب بروز بي عدالتي هايي در وضعيت سلامت مي گردند. اين تعيين كننده ها از قبيل وراثت، شيوه زندگي، محيط زيست، وضعيت اقتصادي – اجتماعي و ... بوده كه تاثير چشمگيري بر سلامت وپيامدهاي آن از جمله كيفيت زندگي دارند. گرچه مراقبت هاي پزشكي مي توانند باعث طول عمر و يا بهبودي از يك بيماري جدي شوند ولي آن چيزي كه براي سلامت جمعيت مهم است، شرايط اجتماعي- اقتصادي است كه باعث مي شود مردم بيمار شوند و يا نياز به مراقبت پزشكي داشته باشند. بدين معنا كه عوامل اجتماعي موثر برسلامت (Social Determinants of Health) مانند ميزان درآمد، سطح تحصيلات، شغل، تغذيه، طبقه اجتماعي بسيار بيشتر از عواملي مانند عوامل بيولوژيك سبب ابتلا به بيماري ها مي شوند و در سلامت انسان نقش به سزايي دارند كه اگر ناديده گرفته شوند رسيدن به اهداف سلامتي و برقراري عدالت در سلامت را محال مي نمايند.

از طرف ديگر، نقش سلامت در ارتقاي شاخص هاي توسعه انساني انكار ناپذير است، بنابراين مبارزه با عوامل (اجتماعي) كه سلامت را تحت تاثير قرار داده و نيز سبب وجود نابرابري هايي در سلامت مي گردند در حقيقت از اولويتهاي همه آحاد جامعه و نيز از مهمترين وظايف دولت محسوب مي شود. جوامعي با ميليونها كودك و بزرگسالي كه قادر به زندگي مولد و مثمر ثمر نيستند پايدار نخواهند بود. شرايطي كه مردم در آن رشد كرده، زندگي و كار مي كنند هم چنين سن افراد همگي بر وضعيت سلامتشان تاثير گذار هستند. نابرابري در اين شرايط خود منجر به نابرابري هاي سلامت ميگردد. خوشبختانه اكثريت قريب به اتفاق اين نابرابري ها در سلامت، چه در بين و چه در داخل كشورها، قابل اجتناب اند.موفقيت در عرصه بهبود سلامت و كاهش اين بي عدالتي ها بستگي به توجه جدي به علل اجتماعي زمينه اي آن دارد. راه حل هاي فني در داخل بخش سلامت نيز بسيار مهم هستند اما بايد توجه كنيم كه اين راه حل ها كافي نيستند. توجه به عوامل اجتماعي تعيين كننده (موثر بر) سلامت به حيطه هاي كاري وسيع تر و اقدامات پايدارتري نيز نياز دارد. مسائل اجتماعي و مشكلاتي نظير فقر، بيكاري و بيسوادي، قطعا به عنوان مشكل در تمام كشورهاي دنيا با ابعاد متفاوتي وجود دارند و مسلما اين خواست غائي تمام دولتهاست كه بتوانند راهكاري مناسب براي بر طرف كردن موانع و ايجاد رفاه ، امنيت و سلامت مردم خويش پيداكنند.

جمهوري اسلامي ايران، به عنوان يكي از كشورهاي پيشرو در زمينه مبارزه با آثار مخرب اين عوامل اجتماعي موثر بر سلامت از سال 1385، همزمان با شروع به كار كميسيون عوامل اجتماعي موثر بر سلامت در سازمان جهاني بهداشت، اقدام به تاسيس دبيرخانه عوامل اجتماعي موثر بر سلامت در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي نموده است. همچنين در سال 1390، شبكه تحقيقات عوامل تعيين كننده سلامت نيز تصويب شده است.
اين مركز بر آن است تا با همكاري تمامي افراد علاقه مند در داخل و خارج دانشگاه علوم پزشكي شهركرد، با تعيين مداوم شاخص هاي سلامتي و نابرابري در سلامت، از طريق مشاركت جمعي، گامي در جهت ارتقاي سطح سلامت افراد جامعه بردارد. بديهي است كه در اين راه، اولين اولويت: توانمند سازي علمي افراد مي باشد، از اين رو مركز تحقيقات عوامل اجتماعي موثر بر سلامت، با برگزاري كارگاههاي آموزشي در زمينه هاي گوناگون، تلاش دارد تا پژوهشگراني توانمند، با روجيه مشاركت جمعي، را به جامعه علمي معرفي نمايد.
تاریخ به روز رسانی: 1396/03/21
تعداد بازدید: 7189
آدرس : شهركرد، رحمتيه، دانشگاه علوم پزشكي شهركرد، ساختمان معاونت فرهنگي دانشجويي، طبقه همكف، مركز تحقيقات عوامل اجتماعي موثر بر سلامت   
تلفن:33332381-038            6-33335254
تاریخ بروز رسانی 1399/12/15
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal